The following teams took part in the WCC XIX Season 19 Competition
CUP GROUPS

Group 1
Jolly Roger Crew (ITA) 
United (SCO) 
Hoi An (AUS) 
La Banda Bonnot (ITA)
Millennium Falcons (NZL) 

Group 2
The Stainless Steel Rats (GER) 
Herculfleas United (NZL) 
Beginners Mind (SCO) 
Penguin Wanderers (ENG) 
The Great Unwashed (ENG) 

Group 3
Die Steppenwölfe (GER) 
Little Australia (USA) 
Almighty Warriors (ENG) 
Hautapu Hopefools (NZL) 
ShrimperZone RFC (ENG) 

Group 4
Puss in boots (RSA) 
Kiwi Overstayers (ENG) 
Onef (ITA) 
Stargazers (ITA) 
Shapeshifter (NZL) 

PLATE GROUPS

Group 5
Steelhead RFC (CAN) 
Ravello Patriots (ITA) 
Athletic Beer (ITA) 
R.C. Grivita (ROM) 
Basingwerk RFC (WAL) 

Group 6
The Titans (ENG) 
Prophetts Of Splott (WAL) 
Andermetal (BRA) 
Changwon Pumas (SK) 
Hammers (RSA)

Group 7
Birmingham Tigers (ENG) 
Battai Bátor Bulldogok RK (IE) 
Paranoid Androids (ENG) 
MagnaRomagna (ITA) 
Sussex Martlets XV (PI) 

Group 8
R.C. Ploiesti (ROM) 
Les Bandits Manchots (FRA) 
Flaminio Runners (ITA) 
Rockers Roma (ITA) 
Bizzarus XV (ROM) 
BOWL GROUPS

Group 9
Odd Shaped Ball (ENG) 
Pomorze Direwolves (POL) 
Hexakosioihexekontahexaphobia (HK) 
Cumulonimbus Olympique (FRA) 
HawkieMokies (JPN) 

Group 10
Partick Crusaders (SCO) 
Flints RFC (ENG) 
Wyndham Warratahs (WAL) 
Alpha Company (SCO)  
Oldham Knights RFC (ENG) 

Group 11
Rc Rahova (ROM) 
FearlessFew (RSA) 
Petria Brno (CZH) 
Torelli Sudati (ITA) 
León Club (ESP) 

Group 12
Sumas Storm (CAN) 
Neath RFC (ENG) 
Ramblers FVG (ITA) 
Stuckeley Rfc (ENG) 
Kermit (ITA) 

SHEILD GROUPS

Group 13
Maciucarii (ROM) 
Bob's Bruisers (ENG) 
Ignoranti (ESP) 
3ème Age (IVC) 
Periculos Balti XV (ROM) 

Group 14
Undertakers (CZH) 
Logo Fanatics (GEO) 
Tr076 (IRE) 
Wirral Wolves (ENG) 
RCM Universitatea Timisoara (ROM) 

Group 15
Puff Adders (ENG) 
Nafta (ITA) 
Shakespeare's Demons (SK) 
Busan Marauders RFC (SK) 
Büderich Fire (GER) 

Group 16
IB Students United (CAN) 
Mohicans (RSA) 
Mc Lovin (ESP) 
Badenoch Banshees (SCO)
Camelot knights (ENG) 
VASE GROUPS

Group 17
Catalan Exiles (HK) 
StoneCold Legion (ZIM) 
I Legionari (ITA) 
Joinville Panzers (BR) 
Old Greyonians (ENG) 

Group 18
Sochi RC (SCO) 
You've Been Outbid (SK) 
Earth (ENG) 
Hazlegrove's Invincibles (ENG) 
Moonshine Bulls (IRE) 

Group 19
RCVentosa (POR) 
Black Swamp RFC (USA) 
Blackadder (RSA) 
Athboy (IRE) 
Vertigo (NLD) 

Group 20
Valhalla Valkyries (USA)
Night's Watch (ROM) 
Team Gomez (IVC) 
Taidor's Black Cats (AUS) 
Wack Walrus Wrestling Wimps (GER) 

PLAQUE GROUPS

Group 21
Grunions (USA) 
Gouna Goons (RSA) 
13th Legion (ROM) 
Mount Reynold (ITA) 
Basingwerk Exiles RFC (HK) 

Group 22
Silverbacks (NAM) 
Seoul City Dragons (SK) 
Den Haag Scots (NLD) 
Wannabees (RSA) 
Subterranean Homesick Aliens (SK) 

Group 23
Weymouth Bay Sharks (ENG) 
Adelaide Marauders RFC (AUS) 
Kiwi Understayers (PI) 
Porth Madryn Dragones (ARG) 
Woodward Uruguay (URU) 

Group 24
Daegu Devils (SK) 
The Higgs Bosons (HK) 
Samsung Pumas (RUS) 
Barbat (P.I.) 
Wynberg St. Johns (NAM)