The teams below took part in the WCC XX Season 20.
CUP GROUPS

Group 1
Jolly Roger Crew (ITA)
The Stainless Steel Rats (GER)
Rab Ragbi Klub (CRO)
Onef (ITA)
ShrimperZone RFC (ENG)

Group 2
Millennium Falcons (NZ)
Penguin Wanderers (ENG)
Great Unwashed (ENG)
Beginners Mind RFC (SCO)
Herculfleas United (NZL)

Group 3
Puss In boots (RSA)
R3D Bull (SCO)
Hautapu Hopefools (NZ)
La Colonna Durruti (ITA)
Ravello Patriots (ITA)

Group 4
Kiwi Overstayers (ENG)
Steelhead RFC (CAN)
La Banda Bonnot (ITA)
Prophets of Splott (WAL)
Athletic Beer (ITA)

PLATE GROUPS

Group 5
R.C. Grivita (ROM)
Madrid Rugby Club (ESP)
Battai Bátor Bulldogok RK (IE)
Hammers (NAM)
Birmingham Tigers (ENG)

Group 6
Changwon Pumas (SK)
Osnabruck Warriors (GER)
Flaminio Runners (ITA)
Bizzarus XV (ROM)
Sussex Martlets XV (PI)

Group 7
Stargazers (ITA)
The Titans (ENG)
Les Bandits Manchots (FRA)
Kermit (ITA)
Stuckley Rfc (ENG)

Group 8
Paranoid Androids (ENG)
Pomorze Direwolves (POL)
MagnaRomagna (ITA)
RockersRoma (ITA)
Cumulonimbus Olympique (FRA)
BOWL GROUPS 

Group 9
Sumas Storm (CAN)
RC Rahova (ROM)
Alpha Company (SCO)
Basingwerk RFC (WAL)
Flints RFC (ENG)

Group 10
HawkieMokies (JPN)
3ème Age (IVC)
Cornish Vikings (ENG)
FearlessFew (RSA)
NSW Crusaders (AUS)

Group 11
Pippero's (ITA)
Kingussie (SCO)
Partick Crusaders (SCO)
León Club (ESP)
Torelli Sudati (ITA)

Group 12
Puff Adders (ENG)
Tr076 (IRE)
Logo Fanatics (GEO)
Undertakers (CZH)
Wirral Wolves (ENG)

SHIELD GROUPS

Group 13
Bob's Bruisers (ENG)
Ignoranti (ESP)
Periculos Balti (ROM)
Badenoch Banshees (SCO)
Nafta (ITA)

Group 14
Reaper RFC (POL)
Badgers (RSA)
Busan Marauders RFC (SK)
Blackout Blokey Blokes (AUS)
Mc Lovin (NAM)

Group 15
Catalan Exiles (HK)
Mohicans (RSA)
You've Been Outbid (SK)
Ramblers FVG (ITA)
Stade Francais Paris (CHL)

Group 16
Raging Rebels (RSA)
StoneCold Legion (ZIM)
Broome RFC (AUS)
PUC (FRA)
Cantebury Of Carugate (WAL)
VASE GROUPS

Group 17
I Legionari (ITA)
Earth (ENG)
Vertigo (NED)
Old Greyonians (ENG)
Blackadder (RSA)

Group 18
Joinville Panzers (BRA)
Team Gomez (IVC)
Athboy (IRE)
Black Swamp RFC (USA)
Caprica Buccaneers (BEL)

Group 19
Night's Watch (RO)
RCVentosa (POR)
Taidors Black Cats (AUS)
Eltham (AUS)
Grinders RFC (GEO)

Group 20
Mount Reynold (ITA)
Wannabees (RSA)
Green Dolphins (RSA)
Grunions (USA)
13th Legion (ROM) 

PLAQUE GROUPS

Group 21
Silverbacks (NAM)
Team Congo (PI)
Kiwi Understayers (PI)
Sub Homesick Aliens (SK)
Weymouth Bay Sharks (ENG)

Group 22
Seoul City Dragons (SK)
Jeet Kune Do RFC (HK)
Gouna Goons (RSA)
Naivasha Fires (KEN)
Ricky Town (HK)

Group 23
Basingwerk Exiles RFC (HK)
Den Haag Scots (NLD)
Woodward Uruguay (URU)
Barbat (P.I.)
Samsung Pumas (RUS)
Daegu Devils (SK)

Group 24
Racing Poilou (FRA)
The Higgs Bosons (HK)
Red Star 2011 (ROM)
Totterdown RFC (ENG)
The Mighty Fenrisulfr (RSA)
Wynberg St. Johns (NAM)