The following teams took part in the WCC XXI (S21)
CUP GROUPS

Group 1
Jolly Roger Crew (ITA)
Millennium Falcons (NZL) 
La Colonna Durruti (ITA)
United (SCO)
Les Chardons Ardents (FRA)

Group 2
Herculfleas United (NZL)
Penguin Wanderers (ENG)
Undeads RFC (ROM)
The Stainless Steel Rats (GER)
La Banda Bonnot (ITA)

Group 3
ShrimperZone RFC (ENG)
Kanata Alliance (CAN)
Ravello Patriots (ITA)
Hautapu Hopefools (NZL)
Beginners Mind (SCO)

Group 4
Great Unwashed (ENG)
Rab Ragby Klub (CRO)
Steelhead RFC (CAN)
R.C. Grivita (ROM)
Onef (ITA)

PLATE GROUPS

Group 5
Madrid Rugby Club (ESP)
Battai Bátor Bulldogok RK (IE)
Puss in boots (RSA)
Kiwi Overstayers (ENG)
Athletic Beer (ITA)

Group 6
Crocodile Warlords (HK)
Moratai Marauders (PI)
Osnabruck Warriors (GER)
Hammers (NAM)
Birmingham Tigers (ENG)

Group 7
Sussex Martlets XV (PI)
Bizzarus XV (ROM)
Prophets of Splott (WAL)
Flaminio Runners (ITA)
The Titans (ENG)

Group 8
Wallachians R.F.C. (ROM)
Changwon Pumas (SK)
American Infidels (USA)
RC Rahova (ROM)
Les Bandits Manchots (FR)
BOWL GROUPS 

Group 9
Kermit (ITA)
Cumulonimbus Olympique (FRA)
MagnaRomagna (ITA)
Red-Lakes Cyclones (AUS)
Pomorze Direwolves (POL)

Group 10
Pippero's (ITA)
FearlessFew (RSA)
Partick Crusaders (SCO)
Paranoid Androids (ENG)
Stargazers (ITA)

Group 11
Alpha Company (SCO)
3ème Age (IVC)
Cantebury Of Carugate (WAL)
Stuckley Rfc (ENG)
Periculos Balti (ROM)

Group 12
Hastings Stormers (FRA)
Torelli Sudati (ITA)
Basingwerk RFC (WAL)
Flints RFC (ENG)
Cornish Vikings (ENG)

SHIELD GROUPS

Group 13
Logo Fanatics (GEO)
Kingussie (SCO)
Puff Adders (ENG)
Tr076 (IRE)
Sumas Storm (CAN)

Group 14
Highfield (SK)
Badenoch Banshees (SCO)
Bob's Bruisers (ENG)
Wirral Wolves (ENG)
Ramblers FVG (ITA)

Group 15
Busan Marauders RFC (SK)
Moon Area RFC (USA)
San Fernando Vipers (USA)
Joinville Panzers (Brazil)
Fighting Vesuvians (AUS)

Group 16
Bullets and Guns (USA)
The Mullet Mafia (NAM)
Stade Francais Paris (CHL)
Nafta (ITA)
Mohicans (RSA)
VASE GROUPS

Group 17
Earth (ENG)
Broome RFC (AUS)
PUC (FRA)
The Replacements (NZL)
StoneCold Legion (ZIM)

Group 18
Old Greyonians (ENG)
I Legionari (ITA)
De Baarsjes Giants (NLD)
Macondo (ITA)
RCVentosa (POR)

Group 19
Frohnhauser Crows RC (GER)
Athboy (IRE)
Caprica Buccaneers (BEL) 
Team Gomez (IVC)
Borders Exiles (ENG)

Group 20
Black Swamp RFC (USA)
13th Legion (ROM)
Wannabees (RSA)
Blackadder (RSA)
Taidors Black Cats (AUS)

PLAQUE GROUPS

Group 21
Green Dolphins (RSA)
Kiwi Understayers (PI)
Seoul City Dragons (SK)
Team Congo (PI)
Mount Reynold (ITA)

Group 22
Pas Da Meat Ballz RC (ITA)
Andromeda (GEO)
Weymouth Bay Sharks (ENG)
Den Haag Scots (NLD)
Ricky Town (HK)
The Higgs Bosons (HK)

Group 23
Gouna Goons (RSA)
Samsung Pumas (RUS)
Barbat (P.I.)
Subterranean Homesick Aliens (SK)
Silverbacks (NAM)
Naivasha Fires (KEN)

Group 24
The Mighty Fenrisulfr (RSA)
Ab Antiquo Ab Integro (BRA)
Basingwerk Exiles RFC (HK)
Pacific Pelicans (USA)
Daegu Devils (SK)
Wynberg St. Johns (NAM)