The teams below took part in the WCC XXVIII (S28).  

CUP GROUPS

Koodoo Rand Diamond Geezers 
3ème Age 
La Banda Bonnot 
Woodward Chile 
Canterbury Of Carugate 

Jolly Roger Crew 
Hercufleas United 
Shanghai All Reds 
ShrimperZone RFC 
Undeads RFC 

Seoul Bulldogs 
Beginners Mind RFC 
Puss In Boots 
Flaminio Runners 
Genicera 

Wallachians RFC 
Penguin Wanderers 
La Colonna Durruti 
Osnabruck Warriors 
Hammers 

PLATE GROUPS

ALF Dolphins 
Praetorians 
R.C. Grivita 
Puff Adders 
Zwarte Barbarians 

Vleisdas 
The Ministry Of Silly Walks 
Prophets of Splott 
Tr076 
Nafta 

Blackadder 
Torelli Sudati 
Chiredzi Hippos 
Norfies 
Egged On Soldiers 

Reading Royals 
Pippero's 
American Infidels 
Perry Pirates 
Val-Vartej 
BOWL GROUPS

Winter Is Coming 
Rugby Club Valdainois 
Blindados Rugby Clube 
Rab Ragby Klub 
Bizzarus XV 

Lottatori Rugby 
Stade Francais Paris 
Team Gomez 
Appalachian Braves 
Badenoch Banshees 

UVU Wolverines 
Crocodiles 
StoneCold Legion 
Black Bear RC 
Western 

Busan Marauders RFC 
Galway French 
Northumberland Hobbits 
Teachers 
Onef 

SHIELD GROUPS

Les Bandits Manchots 
Ccba 
Caprica Buccaneers 
Den Haag Highlanders 
Woodward Uruguay 

Naivasha Fires 
Basingwerk RFC 
Bennis 
Taidors Black Cats 
Alpha Company 

PUC 
Fragata Rugby 
Mohicans 
Westmen 
Silverbacks 

Samurai Bulldogs RFC 
La Raille de Besagne 
Cornish Vikings 
Ironmonger FC 
Legion Of The Betrayed 
VASE GROUPS

Bob's Bruisers 
Busan Tigers 
Cats An Dogs 
The Slashers 
Byron Bay DropBears 

Wannabees 
Siva Tau 
Les Cranes Epais 
Bats RFC 
Daegu Devils 

Seoul City Dragons 
The Pirates 
Tropic Thunder 
Tenere 
Silures 

Nanjing RFC 
Weymouth Bay Sharks 
Celtic BR RFC 
Gouna Goons 
Mount Reynold 

PLAQUE GROUPS

The Jellyfish 
Jedi Knights 
Venice Lions Rugby 
Borracharia Do José Wilker 
TooLong 

The Higgs Bosons 
Basingwerk Exiles 
Bundolo Tarmangani 
Kinki Dragons 
RockersRomaReturns 

A.R.C. Aosta 
Wynberg St. Johns 
Irons 
Dundalk Sharks 
Hevea 

Aberystwyth Wanderers 
Griffons RFC 
Perebas 
Halcyons RFC 
Cheetah RC