Masters‎ > ‎

Cup, Plate & Bowl Masters

The WCC Masters is held in round 15, and will be a one match Final between the Winners in the Cup, Plate, Bowl, Shield, Vase and Plaque, Resin & Jonesy competitions of the WCC and the IGTWCC.
WCC MASTERS CUP
CHAMPION

WCCM XXIV - Koodoo Rand Diamond G's
Awarded as winner of IGTWCC & WCC

WCCM XXIII - Jolly Roger Crew (SA)
Defeated Koodoo Rand Diamond G's (ZIM)
WCCM XXII - Koodoo Rand Diamond G's
Defeated Metallist Kharkov (RUS): 23-41
WCCM XXI - Jolly Roger Crew (NZ)
Defeated Beginners Mind RFC: 16-34
WCCM XX - Koodoo Rand Diamond G's
Awarded as winner of IGTWCC & WCC
WCCM XIX - Koodoo Rand Diamond G's
Awarded as winner of IGTWCC & WCC
WCCM XVIII -  Jolly Roger Crew (ENG)
Defeated 3ème Age (IVC): 44-14
WCCM XVII - Khan (BRA)
Awarded as winner of IGTWCC & WCC
WCCM XVI - Khan (BRA)
Awarded as winner of IGTWCC & WCC
WCCM XV - Koodoo Rd Diamond Geezers
Defeated Mystical Yfronts: 13-30
WCCM XIV - Khan (BRA) 
Awarded as winner of IGTWCC & WCC
WCCM XIII - Jolly Roger Crew (ITA)
Defeated Super Heroes In Training: 10 -28
WCCM XII - Jolly Roger Crew (ITA)
Defeated Steelhead RFC (CAN): 57 - 10
WCCM XI - Jolly Roger Crew (ITA)
Defeated Hammer & Sickle (RUS): 13 - 58
WCCM X - Hoi An (AUS)
Defeated Targaryen (ITA): 53 - 13
WCCM IX - Beginners Mind RFC
Defeated Jolly Roger Crew (ITA): 27 - 23
WCCM VIII - Hoi An (AUS)
Defeated Beginners Mind (RFC): 21 - 9
WCCM VII - Hoi An (AUS)
Def Frodsham Koala Bears (GEO) : 40 - 17
WCCM VI - Hoi An (AUS)
Defeated Rab Ragi Klub (CRO) :  3 - 34
WCCM V - Frodsham Koala Bears 
Defeated Rab Ragbi Klub (CRO) : 44 - 6
WCCM IV - Frodsham Koala Bears 
Defeated Undeads RFC (ROM) : 12 - 24
WCCM III - Frodsham Koala Bears 
Defeated Woodward Chile (CHL) : 6 - 34
WCCM II  - Frodsham Koala Bears
Defeated Woodward Chile (CHL) : 43 - 7
WCCM I - Rab Ragbi Klub (CRO)
a
WCC MASTERS PLATE CHAMPION

WCCM XXIV - Hairless Wonders (GE)
Defeated Rc 4eme Mi Temps (BEL): 23 - 26
g
WCCM XXIII - Catfish Crusaders (NZ)
Defeated Egged On Soldiers (HK)
WCCM XXII - Nafta (ITA)
Defeated La Raille De Besagne (BEL): 43-31
WCCM XXI - Davao Crocodile's (PI)
Defeated Galway French (IRL): 26-11
WCCM XX - Chiredzi Hippos (ZIM)
Defeated Blackadder (RSA): 43 - 10
WCCM XIX - ALF Dolphins (PI)
Defeated Delta (RUS): 94 - 3
WCCM XVII - Hammers (NAM)
Defeated Hastings Stormers (FRA): 25 - 28
WCCM XVI - Wallachians RFC (ROM)
Defeated Nafta (ITA): 26-28
WCCM XV - The Corsairs (ENG)
Defeated Alpha Company (SCO): 40-3
WCCM XIV - 3ème Age (IVC)
Defeated Chiredzi Hippos (ZIM): 13 -36
WCCM XIII-Prophets Of Splott (WAL)
Defeated Stuckeley Rfc (ENG) : 29 - 14
WCCM XII - Kiwi Overstayers (ENG)
Defeated Cipete Bulldogs RFC (AUS): 14 - 32
WCCM XI - R.C. Grivita (ROM)
Defeated Partick Crusaders SCO): 39 - 10
WCCM X - Steelhead RFC (CAN)
Defeated Hammer And Sickle (RUS): 8 - 27
WCCM IX - Puss In Boots (ROM)
Defeated Changwon Pumas (SK): 23 - 34
WCCM VIII - The Golden Co. (ZIM)
Def. Imperial Stormtroopers (CAN): 21 - 9
WCCM VII - R.C.Ploiesti (ROM)
Defeated Changwon Pumas (SK): 10 - 26
WCCM VI - Hallamshire RUFC (KEN) Trophy Awarded Automatically 
WCCM V - Athletic Beer (ITA) 
Defeated Guarani Divineia (BRA) : 16 - 43 WCCM IV - Basingwerk RFC (WAL) 
Defeated Aetna Fires (ITA): 56 - 13 
WCCM III - Fantaikuvium (ITA) 
Defeated Changwon Pumas (SK) : 52 - 13 
WCCM II - Archie Monty RFC (ENG) 
Defeated Stella Verde (ITA) : 16 - 12 
WCCM I - Stargazers (ITA) 
 Defeated La Colonna Durruti (ITA) : 26 - 13
WCC MASTERS BOWL CHAMPION

WCCM XXIV - Auckland Katipos RFC
Adelaide Marauders RFC (AUS): 17 - 46 

WCCM XXIII - Hairless Wonders (GE)
Defeated Alpha Company (USA)
WCCM XXII -  Adelaide Marauders
Defeated Hairless Wonders (GEO): 10-20
WCCM XXI - American Infidels (USA)
Defeated Pink Fluffy Bunnies (SK): 50-28
WCCM XX - Chiredzi Hippos (ZIM)
Defeated Naivaisha Fires (KEN): 19 - 52
WCCM XIX - Northumberland Hobbits
Defeated Naivasha Fires (KEN): 14-51
WCCM XVIII - Busan Marauders (SK)
Defeated Val-Vartej (ROM): 36-30
WCCM XVII - Chiredzi Hippos (ZIM)
Defeated Alpha Company (SCO): 55 - 10
WCCM XVI - Macondo (ITA)
Defeated Galway French (IRL): 37-44
WCCM XV - Prophets Of Splott (WAL)
Defeated Busan Marauders (SK): 13-33
WCCM XIV - Flat Earth Society (WAL)
Defeated Hastings Stormer (FRA): 24 - 22
WCCM XIII - Les Bandits Machots
Defeated Chiredzi Hippos (ZWE): 14 - 24
WCCM XII - MagnaRomagna (ITA)
Defeated Nafta (ITA): 40 - 13
WCCM XI - RC Rahova (ROM)
Defeated Nafta (ITA): 15 - 49
WCCM X - Alpha Company (SCO)
Defeated 3eme Age (IVC): 51 - 6
WCCM IX - MagnaRomagna (ITA)
Defeated Busan Marauders RFC: 11 - 48
WCCM VIII - Wyndham Warratahs
Defeated Samurai Red (JPN): 9 - 38
WCCM VII - Hammer & Sickle (RUS)
Defeated Stuckeley Rfc (ENG) : 27 - 3
WCCM VI - Les Bandits Manchots (FR)
Defeated Busan Marauders RFC (SK): 43-7
WCCM V - Shao Lin Sharks (ENG)
Trophy automatically awarded
WCCM IV - Sasquatch RFC (CAN)
Defeated Maciucarii (ROM): 12-9
WCCM III - Tarn Cumulonimbus (FR)
Defeated Sasquatch RFC (CAN) : 30 - 10
WCCM II - Dedard Fookers (IRL)
Defeated Euskadi Rugby (ESP) : 34 - 28
WCCM I - Askam Exiles (WAL)
Defeated Dedard Fookers (IRL) : 31 - 10