Masters‎ > ‎

Shield, Vase & Plaque Masters

The WCC Masters is usually held in round 15, and will be a one match Final between the Winners in the Cup, Plate, Bowl, Shield, Vase, Plaque, Resin & Jonesy competitions of the WCC and the IGTWCC.
WCC MASTERS SHIELD CHAMPION

XXIV -Acuticaudas Rugby Club (ITA)
Defeated Basingwerk RFC (WAL): 61 - 26 

WCCM XXIII - Egged On Soldiers HK
Defeated Orange Silures (NLD)
WCCM XXII -  Thor Dragons (ESP)
Defeated Kinki Dragons (JPN): 23-17
WCCM XXI - StoneCold Legion (NA)
Defeated Busan Dockers (SK): 27-52
WCCM XX - Cobblers (CAN)
Defeated Byron Bay DropBears (AUS): 29-14
WCCM XIX - Ccba (ARG)
Defeated Busan Dockers RFC (SK): 24-30
WCCM XVIII - Team Gomez (IVC)
Defeated Raionkingu (RSA): 48-17
WCCM XVII - Cobblers (CAN)
Defeated Val-Vartej (ROM): 32 - 29
WCCM XVI - Alpha Company (SCO)
Defeated Taidors Black Cats (AUS): 43-20
WCCM XV - Alpha Company (SCO)
Defeated La Raille De Besagne (BEL): 33-19
WCCM XIV - Chiredzi Hippos (ZIM)
Defeated StoneCold Legion (ZIM): 15 - 35
WCCM XIII - Bob's Bruisers (ENG)
Defeated Besagne Olympique (FRA): 33 - 19
WCCM XII - Logo Fanatics (GEO)
Defeated Team Gomez (IVC): 54 - 16
WCCM X -Undertakers (CZH) 
Defeated Nafta (ITA): 20 - 51
WCCM IX - Petria Brno (ROM)
Defeated Mc Lovin : 7 - 35
WCCM VIII - Torelli Sudati (ITA)
Defeated Busan Marauders RFC (SK): 15 - 22
WCCM VII - Pippero's (ITA) 
Def Rodney Rifles (IVC) : 50 - 17 
 WCCM VI - Puff Adders (ENG) 
Def China U16 (RUS): 20 - 14 
WCCM V - Queensland Force (AUS) Def Mombasa Mambas (KEN) : 22 - 28 
WCCM IV - Highfield (RUS) 
Def Badenoch Banshees (SCO): 40 - 26 WCCM III - Samurai Red (JPN) 
Def Busan Marauders (SK) : 14 - 40 
WCCM II - Wirral Wolves (ENG) 
Def Adelaide University (AUS) : 12 - 40 WCCM I - Euskadi Rugby (ESP) 
Def Adelaide Marauders RFC (AUS) : 3 - 24
 WCC MASTERS VASE
CHAMPION

WCCM XXIV - The Crows (IVC)
Defeated Patea Maori Club (NZL): 16 - 31

WCCM XXIII - Annies Superteam (PO)
Defeated Aberystwyth Wanders (WAL)

WCCM XXII - Daintree Ducks Utd
Defeated Mars Spiders Rugby Club (IRL): 19-50
WCCM XXI - Byron Bay DropBears 
Defeated Muleria Matta (ITA): 38-0
WCCM XX - The Pirates (ENG)
Defeated Mount Reynold (ITA): 8 - 29
WCCM XIX - Byron Bay DropBears
Awarded as winner of IGTWCC & WCC
WCCM XVIII - Legion of the Betrayed (ROM)
Defeated Mount Reynold (ITA): 46-17
WCCM XVII - The Mullet Mafia (NAM)
Awarded as winner of IGTWCC & WCC
WCCM XVI - PUC (FRA)
Defeated Seoul City Dragons (SK): 19-46
WCCM XV - Galway French (IRL)
Defeated Cthulu Rugby (PI): 50-3
WCCM XIV - PUC (FRA)
Defeated Safari Kings (KEN): 23 - 14
WCCM XIII - Jehovah Loves His Halibut
Awarded Automatically
WCCM XII - PUC (FRA)
Defeated Mount Reynold (ITA): 58 - 10
WCCM XI - I Legionari (ITA)
Defeated Grinders RFC (GEO): 26 - 19
WCCM X - Blackadder (RSA)
Defeated Gouna Goons (RSA): 47 - 6
WCCM IX - 3ème Age (IVC)
Defeated Mount Reynold (ITA): 74 - 7
WCCM VIII - Puff Adders (ENG)
Defeated StoneCold Legion (ZIM): 53 - 9
WCCM VII - Sylvania Warriors (AUS)
Defeated Delta (RUS): 10-47











WCC MASTERS PLAQUE
CHAMPION

XXIV - Queenstown Warriors (NZL)
Defeated Ravello Patriots (ITA): 55 - 0

WCCM XXIII - Auckland Katipos R.F.C
Defeated Patea Maori Club (PI)

WCCM XXII - Auckland Katipos R.F.C
Awarded Automatically 
WCCM XXI - Siva Tau (PI)
Defeated MT Julian Marlins (AUS): 12-27
WCCM XX - Les Cranes Epais (FRA)
Defeated Kinki Dragons (JPN): 3 - 29
WCCM XIX - Orange Silures (NLD)
Defeated Irons (NAM): 17-19
WCCM XVIII - Byron Bay DropBears (AUS)
Defeated Sibiu Raccoons (ROM): 14-52
WCCM XVII - Basingwerk RFC (WAL)
Defeated Siva Tau (PI): 26 - 56
WCCM XVI - Woodward Uruguay Defeated The Fire RFC (NLD): 78-17
WCCM XV - UVU Wolverines (USA)
Defeated Basingwerk Exiles RFC (PI): 7-61
WCCM XIV - Taidors Black Cats (AUS)
Defeated Cthulu Rugby (PI): 13 - 31
WCCM XIII - Woodward Uruguay
Defeated The Higgs Bosons (HK): 42 - 10
WCCM XII-Ab Antiquo Ab Integro 
Awarded Automatically
WCCM XI - Weymouth Bay Sharks
Defeated The Higgs Bosons (HK): 13 - 25
WCCM X - Mount Reynold (ITA)
Defeated Victoria Newcastle (GER): 38 - 22
WCCM IX - Wannabees (RSA)
Defeated Victoria Newcastle (GER): 17 - 28
WCCM VIII - Chickens (SK)
Defeated Basingwerk Exiles RFC (HK): 11 - 38
WCCM VII - Tigers Rugby Club (HK)
Defeated Moonshine Warriors (IRE): 19-19